Mahşer-i Cümbüş

Türkiye’de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, 4.Ankara Komedi Festivalinde kahkaha tufanı yaşatmaya geliyor.

2001 yılı Mayıs ayında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından kurulan Mahşer-i Cümbüş, aynı yıl Eylül ayında Ankara Tenedos Kafe’de “Tiyatro Sporu” gösterilerine başladı.

Mahşer-i Cümbüş 2003 yılının ağustos ayında İstanbul’a taşınarak faaliyetlerini İstanbul’da sürdürdü. Mahşer-i Cümbüş kurulduğu günden bu yana Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde gösteriler sergiledi ve festivallere katıldı. Türkiye’de Modern Doğaçlama Tiyatro'nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, Doğaçlama Tiyatronun gösteri biçimlerinden biri olan “Tiyatro Sporu”nu Türkiye’de ilk defa seyirci ile buluşturdu. Kuruluşunun 5. yılında kendi sahnesi "Mahşer-i Cümbüş Hayalhanesi"ni açtı. Ekip bugüne kadar 2000'ün üzerinde “Tiyatro Sporu”, 300’ün üzerinde “Beyin Fırtınası” gösterisi yaptı.

Türkiye’de Modern Doğaçlama Tiyatro'nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, bir başka ilke daha imza atarak 2007 yılında Türkiye’nin ilk doğaçlama şov programı “Anında Görüntü Show”u ekranlara taşıdı ve Türk televizyonlarında yepyeni bir dönem başladı.

14 Kasım 2018 Çarşamba
Saat 20:00
Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara


Şirincan Çakıroğlu

"Psikoloğa gidemiyorum sahneye çıkıyorum." diyen Şirincan'ın tek kişilik stand-up gösterisi hayatın cilveli oyunlarından yorulan tüm yetişkinlere hitab ediyor.

Çok Da Fifi Hatunlar Stand-up ekibinin üyesi bir Ankaralı olan Şirincan'ın hayattan beklentisi "çok da şaapmamak", seyirciden beklentisi ise içten bir "ha ha ha"..

15 Kasım 2018 Perşembe
Saat 20:00
GAGA Manjero, Ankara


Ege Kayacan

Modern Sabahlar ekibinden tanıdığınız Ege Kayacan, 4. Ankara Komedi Festivali’nde sevenleriyle buluşuyor.

Radyo programcısı kimliğinden de beslenen sanatçı, stand up gösterisini adeta şahsi şovuna çeviriyor.
“Mesele ettiğin şeye bak! Bütün mesele kıyıda köşede kalanlarda, gürültüde kaybolanlarda... Önemsiz gibi görünen, gözden kaçan ve büyük olayların yanında ayrıntı gibi duranlarda...”

15 Kasım 2018 Perşembe
Saat 21:00
GAGA Manjero, Ankara


Hatunlar Stand Up

6 kadın komedyenden oluşan Çok da Fifi ekibi, 4.Ankara Komedi Festivalinde kahkaha tufanı yaşatmaya geliyor..

Çok da Fifi" kimi oyuncu, kimi yazar, kimi İngilterelerde stand-up yapıp gelmiş "Hayatla dalga geçemezsek valla çatlarız" diyen 6 kadın komedyenden oluşuyor.

Aralık 2015'ten bu yana beraber sahne alan stand-up ekibi, sadece kadın izleyicilere empati kurup kahkahalarla gülecekleri bir gösteri vaat etmekle kalmıyor, erkek izleyicilere de gülerken yeni ufuklara yelken açma imkânı tanıyor.

Ekipte yer alan komedyenler: Deniz Özturhan, Aslı Akbay, Meltem Parlak, Buse Sinem İren, Hande Yögen, Şirincan Çakıroğlu

16 Kasım 2018 Cuma
Saat 20:30
Route Ankara, Ankara


Üçü Bir Arada

Engin Alkan'ın yönettiği Üçü Bir Arada tiyatro oyunu, 4.Ankara Komedi Festivalinde ilk kez Ankara seyircisi ile buluşmaya hazırlanıyor.

"Erkek dünyasının kale direkleri arasına gizlenmiş sırları! Bir erkekte aşk acısı kaç gün sürer? Yılbaşı gecesi mecburen tanıştığınız komşunuz sizinle intihar etmek isterse... Babasının gözünde uslu bir çocuk olamayanların 30'undan sonra Şirinler'i görebilme yöntemleri... Hepsi ve dahası bu oyunda!

''Üçü Bir Arada''; kadınlar eşitlik ararken aslında erkeklerin de 1-0 gelip başlamadığı hayatla maçımızı ve okulda, işte, kavgada, yatakta; girdiği her maçta skordan skora koşmak zorunda bırakılan erkekliğin türlü hallerini anlatıyor."

17 Kasım 2018 Cumartesi
Saat 20:00
Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara


Shirley Müzikali

Sumru Yavrucuk’un ses getiren tek kişilik komedi oyunu "Shirley", 4.Ankara Komedi Festivali kapsamında tiyatro tutkunlarına unutulmaz dakikalar yaşatacak.

Günlük hayatının sıkıcılığı içinde kaybolmuş ve birçok kadın gibi artık hayallerini bile unutmuş olan Shirley Valentine’nin öyküsü... Komik ve eğlenceli bir kendini keşfediş hikayesi olan ‘Shirley’, başarılı oyuncu Sumru Yavrucuk’un yorumuyla hayat buluyor. Tiyatro literatürünün en başarılı kadın oyunları arasında anılan ve dünyanın pek çok ülkesinde sahnelenen oyun, yaz turnesinin ardından İstanbul prömiyeriyle şehre inecek...

Shirley Hakkında
Willy Russell’ın Shirley Valentine adlı oyunundan ‘Shirley’ ismiyle Türkçe’ye uyarlanan oyun, tüm komedi unsurlarının, müziklerinin, seyirciye yaşattığı keyifli atmosferin yanı sıra potansiyelini mutfağa hapsetmiş bir kadının kendini keşfediş ve hayatının iplerini yeniden ele alışının hayranlık uyandıran öyküsünü anlatıyor.Tek kişilik müzikli bir komedi oyunu olan Shirley, Türkiye’de başarılı oyuncu Sumru Yavrucuk’un yorumuyla sahneleniyor. Sayısız tiyatro ödülünün sahibi Yavrucuk, Shirley’nin yönetmenliğini de üstlenirken, aynı zamanda oyundaki tüm karakterleri sahnede tek başına canlandırıyor.

18 Kasım 2018 Pazar
Saat 20:00
Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara


5 Kafadar

18 Kasım 2018 Pazar
Saat 15:00
Cepa Avm, Ankara


Doğan-Onur // Abur Cubur

Doğan & Onur - Abur Cubur, 4. Ankara Komedi Festivali'nde ilk kez Ankara seyircisi ile buluşuyor.

Turneye giderken nerede oynuyoruzdan önce nerede ne yiyoruz sorusunun temsilcileri yemektar oyuncu Rüştü Onur Atilla ve çerezlere fısıldayan adam oyuncu Doğan Akdoğan yıllardır süren hoş sohbetlerini bu sefer sahneye taşıyorlar... Yemekten sanata,aşktan baklavaya,anılardan bulaşığa,hayat koşturmacasından pide kuyruğuna her şeyi konuşmak istiyorlar. Bunu yaparken de yanlarına sizlerin de tanıdığı ünlü tanıdıklarını alıyorlar.

Uzaktan bakıldığında bildik bir “Talk Show” olarak görünen bu etkinlik yakından bakınca samimi bir muhabbet ortamına dönüşüyor. Sohbetin yanında Abur Cubur Band 'in şarkıları, yarışmalar,doğaçlama oyunlar ve meydan okumalar da bilete dahil.

İki kafadara göre en önemlisi burada konuk sensin sevgili seyirci... Kura ile seçecekleri “Gecenin Konuğu” olmak için sizleri karşılarında görmek ve beraber gülmek isterler kendileri. Uzatmalarla beraber 2 saat süren etkinlikten sonra ikilimiz, - oturmaya mı geldik - diyerek sevdiği ve peçeteye yazıp Dj 'e verdikleri şarkılar eşliğinde eğlenmeye de sizleri davet ediyor.

20 Kasım 2018 Salı
Saat 21:00
6:45 KK Ankara, Ankara


Vedat Özdemiroğlu, Hey Yavrum Hey

Birçok kitaba ve senaryoya imza atan, uzun yıllardır Uykusuz dergisi ve Ot dergisinden de yakından tanıdığınız aynı zamanda, Ankara Komedi Festivali Sanat Yönetmeni olan komedi üstadı Vedat Özdemiroğlu, 4.Ankara Komedi Festivalinde sahneye yeni bir renk ve stand-up güncelerine farklılık getirmeye devam ediyor.

Yılların gözlemi ve durum komedileriyle tanınan kalemi, kendi cümleleriyle hafızanıza dahil oluyor. Hey Yavrum Hey adını verdiği tek kişilik oyununda paylaşacaklarını gözlerinizle görmeniz ve ânı unutmamanız için fırsat…

21 Kasım 2018 Çarşamba
Saat 21:00
GAGA Manjero, Ankara


Suzan Kardeş: Bekriya

Suzan Kardeşin düzenlemesini yaptığı, bol müzikli, bol kahkahalı gösterisi ''Bekriya'' ile 4. Ankara Komedi Festivali'nde ilk kez Ankara seyircisi ile buluşuyor.

Kosova'dan göç edene kadar Türk derneğinin çocuk korosunda bulunan Türk kökenli Kosova doğumlu sanatçı Suzan Kardeş, Kosova'da yaşarken öğrendiği dilleri halen konuşuyor ve şarkılarını söylüyor. Sanatçının repertuvarında Türk sanat müziği ve Türkçe sözlü popüler bilinen şarkılar dışında Boşnakça, Arnavutça, Hırvatça Makedonca, Sırpça ve Roman şarkılar bulunuyor.

"Bekriya Balkania" albümlerinde tüm bu dillerde şarkılar söyleyen Suzan Kardeş, yine kendi deyimiyle; "Ben ayrılanları kendimce şarkılarla birleştirdim" diyor. 1983 yılında şan tiyatrosunun prodüksüyonlarıyla başlayan ve tüm görsel sanatlarda halen devam eden Kardeş; makyözlük ve kuaförlük mesleğinin yanı sıra, 2007 yılında Sezen Aksu'nun desteği ve prodüksüyonuyla ilk önce Türk sanat müziği albümü "Bekriya" ile sahne üstündeki hayatına başladı.

Bu kısa süre içinde 6 albüm yapan sanatçı; "Bekriya", "Bekriya Balkaniya", "Makyaj Odası Şarkıları", "Nino", "Bal" ve "Kan ve Bekriya 6" albümlerini çıkardı. Sanatçının "Makyaj Odası Şarkıları" albümünde yıllar boyunca sinema, TV, tiyatro ve sahnede makyajını yaptığı 15 ünlü dostu kendi sevdikleri şarkıları söylediler ve bu tam bir dostluk ve dayanışma albümü oldu. Albümde yer alan isimler; Cem Yılmaz, Nejat İşler, Demet Akbağ, Yasemin Yalçın, Halil Ergün, Haluk Bilginer, Olgun Şimşek, Oya Başar, Yılmaz Erdoğan, Meltem Cumbul, Şebnem Sönmez, Özgü Namal, Güven Kıraç, Erkan Can, Fikret Kuşkan ve Sezen Aksu'dur.

22 Kasım 2018 Perşembe
Saat 21:00
6:45 KK Ankara, Ankara


Aslı Akbay & Erim Bilgin - Malignant Humour

Londra ve İstanbullu iki komedyen Aslı Akbay ve Erim Bilgin’in yepyeni İngilizce standup komedi şovu “Malignant Humour”, 4.Ankara Komedi Festivali’nde.

İkilinin hiçbir sınır tanımadığı stand up şovları için yarı zamanlı bir terapi tanımı yapılıyor.

Gösteri dili İngilizcedir

22 Kasım 2018 Perşembe
Saat 21:00
GAGA Manjero, Ankara


Alpay Erdem

Sahnedeki neşesiyle, en sevilen komedyenlerden biri olan Alpay Erdem, Laheyya adlı gösterisiyle 4.Ankara Komedi Festivalinde sizlerle...

Laheyya komik bir gösteridir. Komik. Kısaca komik. Komik, komik, komik. Komik şeyler anlatır. Komik.

23 Kasım 2018 Cuma
Saat 20:30
Baattin VIA FLAT, Ankara


Açık Mikrofon, Vedat Özdemiroğlu Sunumu ile

Festival’in klasikleşen etkinliğinde sahne, yeteneğine güvenen geleceğin komedyenlerinde...

Geceyi ise , Festival Sanat Yönetmeni, Uykusuz Dergisi yazarı, duayen mizah sanatçısı Vedat Özdemiroğlu sunuyor.

Kahkahaların havada uçuşacağı bu özel geceyi kaçırmayın.

24 Kasım 2018 Cumartesi
Saat 20:30
Route Ankara, Ankara


Ezo Sunal, La La La Konseri

24 Kasım 2018 Cumartesi
Saat 15:00 / 16:30
Cepa Avm, Ankara


Emrah Ablak

Yılların usta mizahçısı ve Uykusuz dergisinden de yakından tanıdığınız Emrah Ablak, 4.Ankara Komedi Festivali'nde sahneye yeni bir renk ve stand-up güncelerine farklılık getirmeye devam ediyor.

24 Kasım 2018 Cumartesi
Saat 19:00
Route Sahne, Ankara


Zeki Kayahan Coşkun

Radyoculuk hayatında 12. yılını geride bırakan Zeki Kayahan Coşkun, "Matrax" isimli tek kişilik gösterisinin ardından yeni gösterisi "Kafanız Hayrolsun" ile 4. Ankara Komedi Festivali kapsamında Yılmaz Güney Sahnesi’nde sevenleriyle buluşuyor..

25 Kasım 2018 Pazar
Saat 18:00
Yılmaz Güney Sahnesi, Ankara


Küllerin Arasından

Haldun Dormen’in yazdığı sezonun yeni oyunu “Küllerin Arasından” prömiyerini 4. Ankara Komedi Festivalinde yapıyor.

Arena Oyuncuları’nın yeni oyunu, Haldun Dormen’in yazdığı, Küllerin Arasından” dekorun arkasına davet ediyor izleyicilerini.
Kimi yaralarını bir türlü saramayan, kimi umudunu koruyan bir grup insanın kader ortaklığını ve seyircinin hep merak ettiği sahne arkasının bazen neşeli, bazen hüzünlü, bazen de gergin olaylarını anlatıyor…

Sanat hayatının zirvesindeyken yaşadığı acı olaylar nedeniyle uzun bir süre sahnelere veda eden, bir zamanların büyük aktörü Cahit Güney umulmadık bir teklif almıştır. O Cahit Güney’dir ve bu teklifi geri çevirebilmesi mümkün değildir. Ancak o eşikten geçebilecek gücü var mıdır, “eskisi gibi” olabilmek mümkün müdür kendisi de bilememektedir.

Ömrünü kocasına adamış genç ve güzel eşi Ayfer Güney’in ise iki yol vardır önünde. Bu zorlu eşikte ya destek olacaktır Cahit’e ya da uzaklaşıp gidecektir.

Dekoru, kostümleri, müzikleri ve başarılı oyuncu kadrosuyla sahne arkasının tüm heyecanını yaşayarak izleyeceğiniz bu oyun sizlere tam bir tiyatro keyfi sunacak…

“Hepimizin üstüne çöken şu “Ya olmazsa!” korkusu var ya… İşte o, bizim işimizi yapmamıza engel değil. Biz harika bir oyun yapacağız!”

25 Kasım 2018 Pazar
Saat 20:00
Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara


Maşa ve Koca Ayı

Tv8 ekranlarında minik hayranları ile buluşan Maşa ile Koca Ayı 4. Ankara Komedi Festivalinde minik sevenleri ile buluşuyor.

Tarık Şerbetçioğlu tarafından senaryolaştırılıp sahneye koyulan Maşa ile Koca Ayı Müzikal Çocuk Tiyatrosu minik seyiricisi ile buluşuyor.

Rus halk masalına dayandırılan hikaye Maşa adında küçük bir Rus kızı ile sirkten emekli, Mişka adında bir ayı arasında geçen maceraları konu edinmektedir.

Oyunun Konusu
Uzun bir kış uykusundan uyanan Koca Ayı, bahar mevsiminin tadını çıkaracakken; tüm kış onun uyanmasını iple çeken yaramaz dostu minik Maşa’yla karşılaşınca çeşitli maceralar yaşamaya başlarlar. Bu eğlenceli olaylarda; kurt kardeşler ve sevimli dişi ayı da onlara eşlik ederler.

25 Kasım 2018 Pazar
Saat 12:00 - 14:00
Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara